bestiarium nordyckie

Aleksandra Matlak. Bestiarium nordyckie.

Wernisaż w piątek, 8. marca 2023, godz. 19.oo (wystawa dostępna do 29 marca br.)

Pochodząca z Czechowic-Dziedzic, urodzona w Pszczynie (1998), mieszkająca i tworząca we Wrocławiu graficzka i ilustratorka w spektrum autyzmu. Jest absolwentką Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Zajmuje się szeroko pojętą grafiką projektową. Tworzenie stanowi dla niej ucieczkę od świata oraz sposób wyrażania emocji. W swoich ilustracjach najczęściej przedstawia mityczne stwory i zwierzęta w towarzystwie mieczy, sztyletów i roślin.

Fascynują mnie pradawne wierzenia różnych kultur i z chęcią zagłębiam się w wiedzę, jaką po sobie pozostawili przodkowie współczesnego świata. Szczególnie niesamowita jest dla mnie więź człowieka z naturą, bogactwo flory i fauny. Od najmłodszych lat byłam wrażliwa na otaczający mnie świat i obecnie również dostrzegam tę więź, traktując otaczające mnie zwierzęta i rośliny z należytym dla nich szacunkiem. Marzę o tym, by inni ludzie również ją dostrzegli i zaczęli dbać o otoczenie i organizmy, z którymi je współdzielimy.

Na wystawie zaprezentuje ilustracje będące częścią książki Bestiarium nordyckie, która powstała w ramach jej pracy magisterskiej w Pracowni Ilustracji dr hab. Tomasza Brody.

Dziedzictwem kultury nordyckiej jest zbiór inspirujących opowieści, w których przenikają się światy bogów i ludzi, a zwierzęta najczęściej posiadają nadprzyrodzone cechy i są symbolami różnych abstrakcyjnych pojęć, czyniąc je namacalnymi. Istotne dla mnie było stworzenie projektu inspirowanego bestiariuszami, który przybliży odbiorcom niezwykły świat wierzeń krajów skandynawskich oraz Islandii. Mam również nadzieję, że dzięki tej publikacji uda mi się kogoś „zarazić” moją miłością do krajów nordyckich i zachęcić do dalszej eksploracji tematu zwierząt i innych fantastycznych stworzeń, w które niegdyś wierzyli ludzie.

 

kontakt: amatlak.illu@gmail.com, portfolio: behance.net/ampupper