kurka.jpg
Logo.png

● Gorączka od złota…

Pociąg ze złotem przyciąga rzesze poszukiwaczy, a nasz plakat przyciąga złoto!... Oto bowiem plakat Wiesława Rosochy, zaprojektowany do jego autorskiej wystawy pt. „Rosocha. Inne obszary inne formaty”, zaprezentowanej w naszej galerii w sierpniu 2013, otrzymał ponownie Złoty Medal!... Tym razem na 11. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie w Japonii. Spośród 3845 nadesłanych prac z 57 krajów jury zakwalifikowało 351 plakatów, a wystawę pokonkursową otwarto w minioną sobotę w tamtejszym Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wszystkim laureatom chwała, a uczestnikom uszanowanie...

http://www.pref.toyama.jp/branches/3042/e_page/e_ipt2015.htm

Wiesław Rosocha (ur. w Sokołowie Podlaskim, 1945) jest grafikiem zajmującym się plakatem, ilustracją i rysunkiem. To absolwent wydziału grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, 1974), a następnie, w macierzystej uczelni, asystent w pracowni malarskiej prof. Teresy Pągowskiej. Od 1978 grafik niezależny. Po 1989 zaczął wydawać swoje prace w formie pocztówek i plakatów oraz limitowanych druków artystycznych (giclee printing).
Współpracował z wieloma teatrami (m. in.: Teatr Wielki, Opera Nova, Teatra Szwedzka 2/4, Lothe Lachmann Videoteatr), wydawnictwami, w Polsce i zagranicą (m. in.: Czytelnik, PIW, PWN, Iskry, Albrecht Kanus, Hakayawa), czasopismami społeczno-kulturalnymi („Mask”, „Charaktery”) i dziennikami („Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”). Uczestniczył także w niezależnym życiu artystycznym stanu wojennego współpracując z wydawnictwami podziemnymi i Pomarańczową Alternatywą.
Jest laureatem wielu konkursów, m.in.: Najpiękniejsza Książka Roku 1980 (nagroda główna), VI Biennale Plakatu w Lahti (złoty medal), VI Międzynarodowa Wystawa The Art Directors Club w Nowym Jorku (złoty medal), 15. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie (nagrodę im. Józefa Mroszczaka), I Biennale Ilustracji w Aki Town (Japonia; Grand Prix), 8. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia; Yusaku Kamekura International Design Award), 9. Międzynarodowe Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia; srebrny medal)…
Wisław Rosocha zaprojektował także plakat do 27. Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” – Antonin 2013, a kuratorem pamiętnej wystawy Wiesława Rosochy w Ostrowie Wielkopolskim był Zdzisław Schubert, znakomity znawca i uznany krytyk, emerytowany już twórca i szef Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu.